Na co zwrócić uwagę przed zakupem domu?

Data dodania: 09.03.2017


Zakup domu to niemała inwestycja, dla większości z nas jest to najważniejsza decyzja w całym życiu. Przed podjęciem tak poważnego kroku przyszły właściciel nieruchomości powinien dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty danej inwestycji, tak aby w krótkiej przyszłości nie żałować swojej decyzji. Na co zwrócić uwagę przed zakupem domu?

Rynek pierwotny czy wtórny

Jednym z pierwszych pytań, na jakie warto sobie odpowiedzieć jest historia nieruchomości – a właściwie to, czy nasz dom będzie taką historię posiadał, czy też nie. Jeśli chodzi o zakup domu na rynku wtórnym zaletą z pewnością jest czas – od momentu znalezienie interesującej nad nieruchomości nie musi upłynąć więcej niż kilka tygodni, kiedy zostaną dopełnione wszelkie formalności i możliwa będzie przeprowadzka do nowego lokum. Jednak gotowy dom o wiele trudniej jest dopasować do życzeń inwestora – gruntowne remonty zazwyczaj są bardzo kosztowne i często trudne technicznie.

Decydując się na budowę domu lub podpisanie umowy z deweloperem, jak proponuje to  TLS Developer, inwestor musi się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na przeprowadzkę do nowego lokum. Jednak z uwagi na to, że często umowa dotyczy nieruchomości, która jest dopiero w trakcie budowy lub w ogóle nie wyszła jeszcze z biura architektów, inwestor ma szansę wprowadzić w projekt zmiany, które sprawią, że dom będzie idealnie dostosowany do jego życzeń.

Winter Holztechnik

Lokalizacja nieruchomości

Niezależnie od tego czy inwestor zdecyduje się na zakup nieruchomości, czy też ostatecznie wybierze budowę domu bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja. Warto wziąć pod uwagę zarówno takie kwestie jak najbliższa okolica domu – dla rodzin z dziećmi plusem będzie sąsiedztwo szkół, parków czy placów zabaw, z kolei nieco starsze pokolenie doceni ciche tereny, oddalone od miejskiego zgiełku.

Jak przypominają specjaliści z TLS Developer – we własnym domu można wiele zmienić, ale raz podjęta decyzja o lokalizacji to zobowiązanie na długie lata.

Porównanie ofert

Jeśli inwestor wyszukał interesujący go dom lub projekt warto rozeznać się w propozycji konkurencji. Deweloperzy i pośrednicy nieruchomości wbrew pozorom często są otwarci na negocjacje cenowe, a nierzadko można też natrafić na korzystne promocje i oferty specjalne.

Cena za podobny dom, nawet u jednego dewelopera, może się różnić w zależności od standardu wykonanych prac czy powierzchni działki – warto określić swoje priorytety i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.