Kryteria wyboru pokrycia dachowego

Data dodania: 31.07.2017


Budowa domu wiąże się z wieloma wyborami i decyzjami, które musimy podjąć. Jednym z takich wyborów wiąże się z kwestią pokrycia dachowego. Na rynku mamy wiele możliwych opcji wyboru pokryć dachowych. Różnią się one ceną i możliwościami, każde ma swoje wady i zalety. Dlatego warto poznać kryteria wyboru pokrycia dachowego.

Kryteria, które mogą wpłynąć na naszą decyzję dotyczącą pokrycia dachowego są bardzo zróżnicowane. Jednym z nich najistotniejszych, wpływających na wybór czynników jest kąt nachylenia dachu. To bardzo ważny parametr, ponieważ od spadzistości dachu zależy wymagana gęstość pokrycia. Przykładowo, dachy spadziste nie wymagają takiej gęstości jakdachy płaskie, ponieważ woda łatwo po nich spływa. Ponadto w Polsce obowiązują normy określające minimalne i maksymalne nachylenie dachu dla konkretnych rodzajów pokryć.

Apartamenty na sprzedaż nad morzem

Na wybór rodzaju pokrycia dachowego może wpłynąć także planowany stopień skomplikowania konstrukcji dachowej. Pokrycia składające się z dużych elementów, takich jak blacha, bardzo dobrze sprawdzają się na prostych dachach. Jeżeli jednak dach ma wiele różnych krzywizn, załamań i wykuszów, położenie blachy będzie wiązało się z koniecznością jej obróbki. W takim przypadku rośnie koszt wykonania, a pondto powstaje wiele odpadów, które nie będą mogły być wykorzystane.

Maszyny stolarskie

Kolejne kryterium stanowią warunki meteorologiczne. Wybór rodzaju pokrycia dachowego będzie zależał między innymi od obfitości opadów, czyli deszczu i śniegu oraz od natężenia wiatru. W górach, gdzie śniegu pada więcej niż na standardowym obszarze, dachy muszą mieć duży stopień nachyleniaskutkuje to tym, że śnieg nie zalega. Natomiast a w miejscach o dużym natężeniu wiatru zaleca się wybór dachówki, aby wykluczyć ryzyko uszkodzenia lekkich, blaszanych pokryć dachowych.

Ostatnim kryteriów są kwestie prawne związane z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Urząd gminy może określić jakie rodzaje dachu i pokrycia dopuszcza się na danym terenie. Zazwyczaj są to wytyczne odnośnie dopasowania wyglądu dachu do pozostałych budynków w okolicy,  przykładowo ze względu na charakter budynków miejskich, czy też regionu.

Wysztkie te kryteria znają architekci oraz specjaliści budowlani, dlatego warto podjąć współpracę z doświadcznonymi fachowcami, którzy zamontują pokrycie dachowe zgodnie z wyżej wymienionymi kryteriami. Podobna sytuacja ma miejsce podczas współpracy z takimi firmami jak TLS Developer -mamy gwarancję tego, że specjaliści pracowali nad monrażem pokryć dachowych.

cyrklewicz nieruchomości

http://whose-call.co.uk/