Dom pod klucz czy w stanie deweloperskim?

Data dodania: 15.07.2016


Zakup domu od dewelopera staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce. Przeglądając oferty najczęściej można się spotkać z możliwością wyboru domu w stanie deweloperskim lub w standardzie „pod klucz”. Co konkretnie oznaczają te pojęcia, kiedy lepiej wybrać dom wykończony pod klucz, a dla kogo bardziej korzystny będzie zakup nieruchomości w stanie deweloperskim?

Co oznacza „stan pod klucz”?

Pod terminem domu w stanie pod klucz najprościej rzecz ujmując należy rozumieć budynek, który jest praktycznie pod każdym względem wykończony i nadaje się od razu do zamieszkania. Nowy właściciel takiej nieruchomości może liczyć na to, że we wnętrzu będą już wykończone ściany i podłogi, a także całkowicie ukończone łazienki czy kuchnia. Najczęściej deweloperzy proponują klientom kilka wariantów wykończenia pod klucz, które różnią się jakością wykorzystanych materiałów czy szczegółowym zakresem wykonanych prac. To z kolei przekłada się na ostateczną cenę takiego domu.

Co to jest standard deweloperski

Dom w stanie deweloperskim to nieruchomość, która jest zakończona jeśli chodzi o etap robót budowlanych, jednak trzeba w niej jeszcze wykonać prace wykończeniowe. Spory kłopot może sprawiać dokładne określenie zakresu prac, jakie powinny wchodzić w skład standardu deweloperskiego, bo polskie prawo nie reguluje tych kwestii. Chociaż jest to termin powszechnie używany nie ma jednej określonej definicji tego, co należy uważać za stan deweloperski. Przyjmuje się najczęściej, że wewnątrz zostały wykonane wylewki, tynki, rozprowadzone instalacje, zamontowane okna oraz drzwi zewnętrzne. Kwestią dyskusyjną może być tak zwany biały montaż, czyli instalacja elementów sanitarnych. Jak radzi firma TLS Developer, takich informacji należy szukać w dokładnej ofercie lub zapisach umowy z deweloperem.

Rozwój oferty związanej z domami w stanie deweloperskim w dużej mierze jest spowodowany potrzebami klientów na rynku nieruchomości. Jak wskazuje TLS Developer, domy w stanie deweloperskim pozwalają z jednej strony na oszczędność w porównaniu do nieruchomości w standardzie pod klucz, ponieważ to właściciel samodzielnie może wykonać prace wykończeniowe.

wnetrza-deweloper-tls

źródło: tlsdeveloper.pl

Co wybrać?

Dom w standardzie pod klucz z pewnością jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu, ani chęci, aby samodzielnie zająć się wykończeniem domu. Jest to też dobry pomysł dla tych klientów, którzy się mają opracowanej szczegółowej wizji wykończenia wnętrz, więc propozycje architektów wnętrz nie będą się kłóciły z projektem dewelopera.

Natomiast zakup domu w stanie deweloperskim pozwala przede wszystkim na samodzielne wykończenie wnętrza, zgodnie z własnym pomysłem i preferencjami. Zazwyczaj jest to też opcja, która w ostatecznym rozrachunku okazuje się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.