3 rady jak wykończyć dom w stanie deweloperskim

Data dodania: 29.06.2016


Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno nieruchomości od dewelopera to, o ile w umowie nie zostało uzgodnione inaczej, budowa domu i przekazanie kluczy właścicielom zakończy się w momencie, w którym wnętrze nie będzie się jeszcze nadawało do zamieszkania

Stan deweloperski nie ma oficjalnej definicji w polskim Prawie budowlanym, więc każda firma i deweloper może rozumieć ten termin nieco inaczej. Przyjmuje się jednak, że są elementy wspólne, które powszechnie uznawane są za niezbędne w wykończeniu w standardzie deweloperskim. Są to między innymi wylewka tynku, podciągnięcie przyłączy do instalacji: wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania i elektrycznej czy montaż okien i drzwi wewnętrznych.

1. Bez pośpiechu

Samo kupno i budowa domu jest procesem niezwykle kosztownym, który pochłania większość oszczędności czy środków finansowych uzyskanych przez wzięcie kredytu czy innego zapożyczenia. Właściciele powstających domów nie zawsze zaplanowali swoje wydatki uwzględniając potrzebę wykończenia nieruchomości. Dlatego, żeby jak najszybciej ukończyć urządzanie wnętrz sięgają często po materiały nieco gorszej jakości albo takie, które nie do końca odpowiadają im pod względem estetycznym, natomiast mieszczą się w budżecie. Zdecydowanie jest to błąd, bo lepiej odłożyć w czasie kupno pewnych elementów, ale zainwestować w przedmioty i materiały lepszej jakości, zwłaszcza jeśli chodzi o podłogi, ściany czy wyposażenie kuchni i łazienek.

2. Plan działania

Ponieważ domy w stanie deweloperskim różnić się stanem wykończenia trudno podać uniwersalny plan prac, jakie właściciel będzie musiał wykonać we własnym zakresie, jednak na pewno przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót warto ustalić ich kolejność. Jest to szczególnie przydatne jeśli właścicielowi spieszy się do przeprowadzki i chce jak najszybciej ostatecznie ukończyć budowę domu. Na pewno na początku powinno się wykończyć kuchnię oraz łazienkę, tak aby móc funkcjonować we wnętrzu, a dopiero później powoli przejść do aranżacji kolejnych pomieszczeń.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

3. Pomoc specjalistów

Jeśli zależy nam na osiągnięciu jak najlepszego efektu warto zainteresować się ofertą dewelopera i sprawdzić czy nie oferuje on budowy domów w stanie pod klucz, czyli gotowym do zamieszkania, kompleksowo wykończonym. Co prawda takie rozwiązanie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami, jednak efekt będzie nie tylko dostosowany do życzeń klienta, ale również zgodny z architektonicznymi zasadami aranżacji wnętrz, a przez to funkcjonalny i praktyczny.


Sprawdź usługi dewelopera: www.tlsdeveloper.pl